Przewodnik do zarejestrowania się na portale teleinformatycznym KRZ Konto osoby fizycznej zakłada się w Systemie KRZ. Dla założenia konta niezbędne jest: (i) określenie nazwy użytkownika, (ii) określenie adresu poczty elektronicznej do powiadomień, (iii) określenia hasła oraz (iv) złożeniu podpisu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego albo uwierzytelnieniu przez użycie środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie…
Krajowy Rejestr Zadłużonych
Na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20.5.2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego został utworzony rejestr Krajowy Rejestr Zadłużonych, który obejmuje informację dot. upadłości i restrukturyzacji oraz dane podmiotów niewypłacalnych. Od 1 grudnia 2021 roku funkcjonuje Krajowy Rejestr Zadłużonych, za pośrednictwem którego każdy ma prawo zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze oraz danymi objętymi treścią obwieszczeń. Portal…
Upadłość konsumencka a wpis do rejestru BIK
Upadłość konsumencka jest pojęciem stosunkowo nowym, odnoszącym się do niewypłacalności osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Polega ona na częściowym lub całkowitym zadłużeniu osoby fizycznej, która utraciła możliwość uregulowania swoich zobowiązań finansowych wobec wierzycieli. Dla wielu osób może być ostatnią deską ratunku, ale takie posunięcie uważane jest za dość radykalne, ponieważ niesie za sobą pewne konsekwencje,…
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Krajowy Rejestr Zadłużonych (dalej jako: KRZ, Rejestr) obowiązuje od 1 grudnia 2021 r. Od tej daty pisma procesowe i dokumenty w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, co do zasady, wnosi się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Postępowanie o zatwierdzenie układu, potocznie zwane PZU 2.0., jest zmodyfikowaną wersją postępowania o zatwierdzenie układu i zastąpiło uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne….
Krajowy Rejestr Zadłużonych – obowiązuję od 1 grudnia 2021 r.
Z dniem 1 grudnia 2021 r. uruchomiony został Krajowy Rejestr Zadłużonych. Jest to jawny i darmowy rejestr w systemie teleinformatycznym, prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości, w którym ujawnia się dane dotyczące: osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, co do których były lub są obecnie prowadzone postępowania…
Postępowanie o zatwierdzenie układu po nowelizacji – następca uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego. Krótkie omówienie zmian
Od dnia 1 grudnia 2021 r. możliwe jest skorzystanie z postępowania o zatwierdzenie układu w wersji 2.0. przez podmioty, które chcą się restrukturyzować, a więc uniknąć ogłoszenia upadłości. Jest to zmodyfikowana wersja postępowania o zatwierdzenie układu, które jest jednym z czterech postępowań, jakie zostało przewidziane w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo…
Izabela Rajczyk uzyskała tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego
Z dumą zawiadamiamy, że decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lipca 2021 r. wspólnikowi naszej kancelarii – radcy prawnemu Izabeli Rajczyk, przyznany został tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. Tytuł kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego otrzymują jedynie wysokiej klasy specjaliści, którzy posiadają bogate doświadczenie zawodowe. Jedynie doradcy posiadający taki tytuł mogą od stycznia 2020 roku występować jako nadzorcy, zarządcy lub syndycy…
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne (tzw. UPR) – przedłużone do 30 listopada 2021 r.
Ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 (zwana popularnie Tarczą 4.0.) wprowadziła nowy podtyp postępowania restrukturyzacyjnego. Miało to przyśpieszyć proces oddłużania przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się, w szczególności przedsiębiorców, którzy ucierpieli…
Układ konsumencki zamiast upadłości ?
Układ konsumencki stanowi innowację w modelu upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku upadłości, warunkiem koniecznym jest stan niewypłacalności dłużnika. Jednak z tą różnicą, że musi on mieć możliwości zarobkowe oraz sytuację zawodową, która pozwoli na pokrycie kosztów postępowania oraz zawarcie układu z wierzycielami, a następnie jego wykonania. Jest to sposób wyjścia…
Upadłość konsumencka małżonków
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jednego z małżonków powoduje daleko idące skutki w sferze majątkowej drugiego małżonka. Jeżeli w dniu ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej to ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości konsumenckiej. Jego podział jest niedopuszczalny. Małżonek upadłego może jedynie dochodzić w postępowaniu upadłościowym konsumenckim swojej należności z tytułu udziału w…