PKD 2025 – Czym jest? Kogo dotyczy? Jakie są najważniejsze zmiany?

CZYM JEST PKD?

    PKD to skrót oznaczający Polską Klasyfikację Działalności. Jest to katalog obejmujący wszystkie typy działalności gospodarczej wraz z przyporządkowanymi im kodami. Obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy:

    • osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
    • podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w tym. m.in. spółek osobowych, kapitałowych, spółdzielni czy fundacji.

    CZYM JEST PKD 2025?

      Z dniem 1 stycznia 2025 r. została wprowadzona w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która została nazwana ”PKD 2025”. Konieczność wydania PKD 2025 wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE Rev. 2.1 (Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczych w UE). PKD 2025 zastępuję dotychczasową PKD 2007 na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2024 r.

      JAKIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY?

        Zmiany dotkną jeden z najpopularniejszych kodów PKD 47.91.Z, co oznacza dużą zmianę dla handlu stacjonarnego, jak i e-commerce. Według nowej klasyfikacji sprzedaż będzie klasyfikowana wg asortymentu, a nie kanału sprzedaży. W związku z powyższym dotychczasowe grupy 47.8 „Sprzedaż detaliczna prowadzona na straganach i targowiskach” oraz 47.9 „Sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami” zostały usunięte. Przedsiębiorca będzie posługiwał się kodem odpowiadającym asortymentowi sprzedawanego towaru.

        Kolejną znaczącą zmianą jest podział dotychczasowej Sekcji J „Informacja i komunikacja” na dwie nowe sekcje, tj: Sekcja J „Działalność wydawnicza i nadawcza oraz związana z produkcją i dystrybucją treści” oraz Sekcja K „Działalność usługowa w zakresie telekomunikacji, programowania komputerowego, doradztwa, infrastruktury obliczeniowej oraz pozostała działalność usługowa w zakresie informacji”.

        Ponadto w ramach PKD 2025 wprowadzone zostały nowe podklasy takie jak m. in.:

        • 77.51.Z Pośrednictwo w wynajmie i dzierżawie samochodów osobowych, samochodów kempingowych i przyczep,
        • 68.31.Z Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
        • 85.61.Z Pośrednictwo w zakresie prowadzenia kursów i korepetycji,
        • 86.97.Z Pośrednictwo związane z działalnością lekarską, dentystyczną i pozostałą działalnością w zakresie opieki zdrowotnej.

        Wprowadzone zostały również liczne przekształcenia, w tym m.in. restrukturyzacja grupy 31.0 „Produkcja mebli” poprzez połączenie klas 31.01 „Produkcja mebli biurowych i sklepowych”, 31.02 „Produkcja mebli kuchennych”, 31.03 „Produkcja materaców” i 31.09 „Produkcja pozostałych mebli” w nową klasę 31.00 „Produkcja mebli”. Zmianie uległa Grupa 56.1 „Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne” została podzielona na klasy 56.11.Z „Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne” i 56.12.Z „Ruchome placówki gastronomiczne”.

        KTO I KIEDY POWINIEN DOKONAĆ ZMIAN ?

          Nowa klasyfikacja kodów PKD obowiązuje od 1 stycznia 2025 r. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczną działalność w 2025 r., będą mieli obowiązek używania nowych kodów PKD 2025. Podobnie osoby, które zdecydują się na zmianę wpisu w CEIDG, KRS czy REGON. Pozostali właściciele firm będą podlegać okresowi przejściowemu — na zmianę kodów będą mieli czas do 31 grudnia 2026 r.

          Więcej informacji dot. nowelizacji wraz z klasyfikacją PKD 2025 znaleźć można na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/pkd_nowelizacja/pkd_nowelizacja.htm

          Dodaj komentarz

          Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

          To Top